• biuro@inwestory.pl

Dywidendy 2024

Dywidendy 2024

W kwietniu zaczyna się sezon dywidend w bankach. ING około 9,5%. Pekao około 11%. Citi Handlowy około 11%. Kolejne banki i firmy w kolejnych miesiącach.

Warto będzie na pewno rozważyć ORLEN i PZU.

Problemem w tym roku jest napompowana giełda w Polsce. Akcje banków są bardzo drogie, bo mają za sobą około 5 m-cy bezustannych wzrostów. Ryzyko zakupu pod dywidendę jest więc bardzo wysokie.

Warto dobrze przeliczyć czy stać nas na zostanie z akcjami banków jeżeli dywidenda wpłynie nam na konto, ale kurs nie urośnie. Drugim problemem choć mniejszym jest to, że wszystkie banki mają zbliżony dzień dywidendy. Może więc uda się tydzień po tygodniu zgarniać po 10%, ale jest to sytuacja niekorzystna, bo może się nie udać sprzedać banku A, aby kupić kolejny bank B pod dywidendę.

Trzeba poczekać na walne zgromadzenia i dopiero wtedy zrobić strategię pod zakupy. Całe szczęście, że ten tydzień powinien dużo wyjaśnić. Jeżeli będzie spadkowy to zakupy akcji będzie można zrobić taniej a co za tym idzie bezpieczniej.

Przy prognozach JPMorgana o spadku SP500 nawet o 20% trzeba być ostrożnym.

Korekta na rynkach akcji jest już niemal pewna a trzeba pamiętać, że odcięcie dywidendy na wykresie nie jest jakoś specjalnie oznaczone. Widać po prostu lukę. Jeżeli nie wiemy, że to dywidenda będzie to dla nas luka bessy i luka może nie zostać zamknięta.

Przypominam, że aby załapać się na dywidendę trzeba kupić akcje min. 2 dni wcześniej przed dniem dywidendy. Już przed dniem dywidendy z ceny akcji zostanie odcięta kwota dywidendy.

Warto też sprawdzić terminy wypłaty dywidend, aby nie być zaskoczonym.

Czy wato w tym roku pojąć ryzyko? Wszystko zależy od horyzontu czasowego. Trzeba też pamiętać, że banki powinny teoretycznie dalej dobrze zarabiać, bo obniżki stóp procentowych są na razie odraczane w czasie, choć Szwajcarzy już je obniżyli co może być jakimś znakiem, że coś wiedzą.

Trzeba wziąć pod uwagę, że rynek zacznie wkrótce dyskontować mniejsze zarobki banków wynikające z obniżek stóp procentowych.

Powodzenia.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis inwestory.pl. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Informacje mają charakter edukacyjny, a serwis nie działa na rzecz żadnego emitenta.

Łukasz Jarzyło

Leave a Reply