• biuro@inwestory.pl

PKN ORLEN Analiza Fundamentalna Luty 2022

PKN ORLEN Analiza Fundamentalna Luty 2022

PKN Orlen jest koncernem multienergetycznym, którego produkty są dostępne na 6 kontynentach i blisko w 90 krajach.

Neutralność emisyjna ma być osiągnięta do 2050 r.

Przejęcie Energa, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć regionalnego lidera modnej ostatnio zrównoważonej transformacji.

5 Filarów:

Do 2030 r. ORLEN ma stać się jednym z wiodących graczy w regionie z > 2,5 x EBITDA z 2019 r.

Co to jest EBITDA? EBITDA (Earnings Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization) to zysk wypracowany przez firmę z uwzględnieniem jej kosztów wewnętrznych, ale bez uwzględnienia amortyzacji oraz odsetek, których wysokość uzależniona jest od sposobu finansowania majątku firmy. EBITDA jest jakby czystym zyskiem wypracowanym przez firmę z jej działalności operacyjnej.

Chce być także liderem transformacji energetycznej z > 2,5 GW mocy w OZE oraz dostawcą zintegrowanych usług dla klientów z > 3500 stacji paliw i > 1000 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Już dzisiaj przez aplikację vitay można zbierać punkty i wymieniać je na produkty sprzedawane na stacji( kawa, słodycze itp.), można kupić też buty w e-obuwie i dostać jeszcze więcej punktów, które znowu można wydać na stacji. Można też kupić e-bilet autostradowy co jest znacznym ułatwieniem, bo to wszystko jest z poziomu jednej aplikacji.

Czwarty filar – koncern odpowiedzialny społecznie – redukcja emisji CO2 o 20% i przeznaczenie > 30 MLD na zrównoważony rozwój: tutaj dekarbonizacja, energetyka odnawialna, biopaliwa, biomateriały, recykling, paliwa alternatywne- elektromobilność, wodór, CNG/LNG.

Piąty – stabilne źródło budowania wartości – to co najbardziej interesuje inwestorów czyli wypłata dywidendy w wysokości min. 3,5 zł na akcję.

Jak ORLEN wygląda dzisiaj:

Rafineria – 6 rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz ponad 33 mln ton przerobu ropy naftowej co sprawia, że jest liderem w regionie.

Petrochemia – 40 produktów petrochemicznych sprzedawanych do 60 krajów( aromaty, olefiny, poliolefiny, tworzywa sztuczne, glikole, nawozy)

Energetyka – 3,2 GW zainstalowanych mocy, 200 tysięcy km linii energetycznych.

Detal – obecnie > 2800 stacji na 5 rynkach( 1803 stacje w Polsce), ponad 2100 produktów gastronomicznych, ponad 15 mln klientów w regionie i 3 mln odbiorców prądu.

Wydobycie – ok 200 mln BOE w zasobach klasyfikacji 2P i 18 tyś. BOE/D

Plany dywidendowe wg strategii Orlen 2030 czyli to co interesuje inwestorów:

Strategia wodorowa ORLENU zakłada 540 MW nowych mocy nisko i zeroemisyjnego wodoru, w tym z wykorzystaniem technologii elektrolizy wody zasilanej OZE oraz przetwarzania odpadów komunalnych.

50% produkowanego wodoru ma być nisko lub zeroemisyjne i procent ten ma się zwiększać.

1,6 mln ton unikniętej emijsi CO2 z produkcji wodoru do 2030 r oraz > 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Sam wodór (H2) jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem we wszechświecie. Nie emituje CO2 i innych toksycznych związków, produkcja wodoru pozwoli stabilizować pracę OZE.

Plany inwestycyjne zakładają wydatki rzędu 7,4 mld PLN a każdy z projektów będzie się ubiegał o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 40-80%.

PKN ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy LOTOS. LOTOS co ciekawe posiada dużo nowocześniejszą infrastrukturę niż ORLEN, więc połączenie jest korzystne dla PKN ORLEN.

Wybrani partnerzy to :

  1. Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) – saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Wybrany do realizacji środków zaradczych w obszarze rafineryjnym i hurtowym, a także paliw lotniczych.
  2. Grupa MOL – węgierskie przedsiębiorstwo przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, obok Orlenu jedno z największych w Europie Środkowo – Wschodniej, największa pod względem przychodów spółka na Węgrzech. Wybrana do partnerstwa w segmencie detalicznym.
  3. Unimot – posiadający niemal 30 lat doświadczenia na rynku paliwowym został partnerem w obszarze logistyki.
  4. Rossi Biofuel Zrt. należący do Envien Group,partner w zakresie produkcji biopaliw.

Po finalizacji połaczenia z grupą LOTOS – PKN Orlen zagwarantuje dostawy na poziomie 200-337 tyś. baryłek dziennie od Saudi Aramco. Zyska 144 stacje na Węgrzech przez co zagwarantuje sobie 7% udział na nowym rynku. Na Słowacji koncern zyska 41 stacji i 100 stacji w Polsce.

Na zakończenie artykułu, trzeba powiedzieć coś o Baltic Power.

Na Bałtyku zainstalowanych jest obecnie około 2,2 GW mocy. Potencjał wynika przede wszystkim ze stałych i silnie wiejących przez cały rok wiatrów. Projekt Baltic Power to budowa morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW zlokalizowanej ok 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Farma ma powstać w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Budowa planowana jest na lata 2024-2026. Docelowo ma zasilić nawet milion gospodarstw domowych.

Marek Ceckowski

Leave a Reply