• biuro@inwestory.pl

DOLAR AMERYKAŃSKI Analiza Techniczna Marzec 2022

dolar

DOLAR AMERYKAŃSKI Analiza Techniczna Marzec 2022

Pierwszy raz od dłuższego czasu w marcu można było zobaczyć dolara amerykańskiego w cenie 4,60zł.

Wojna zmienia wszystko – tak można najprościej to ująć.

Rynek jednak od lat jest taki sam – rządzą na nim chciwość i strach.

Dlatego nie ma się co dziwić, że zwykli ludzie pokupowali dolara po 4,60 ze strachu albo nie sprzedali go po tej cenie i będą dalej trzymać walutę, bo w gazetach wyczytali, że będzie po 6-7 zł.

Tak działa rynek – jeżeli jesteś publicznością to zawsze zostaniesz ubrany w towar po najwyższej możliwej cenie przez duże firmy inwestycyjne, które właśnie za takie artykuły o dolarze po 7 zł płacą gazetom.

W końcu ktoś musi sprzedać tego dolara po 4,60 a żeby to zrobić ktoś musi go po tej cenie chcieć kupić.

I jak zawsze przestraszonych ludzi nie brakuje.

Reasumując jeżeli jeszcze nie sprzedałeś dolara to prawdopodobnie go nie sprzedasz:)

A jak widać spadek z 4,60 na 4,30 to strata sporej części zarobku. A przecież nie kupuje się dolara, aby go trzymać na 0%. Kupuje się i sprzedaje, aby zarabiać. Aby zarabiać towar trzeba sprzedać i później znowu kupić.

NBP interweniował dwukrotnie powyżej 4,30 i podniósł też stopy procentowe, aby umocnić złotówkę.

Czy to nie jest choć trochę uzasadnienie, że dolara warto sprzedać? Pewnie dla nie których nadal nie.

Patrząc na wykres świecowy, bo tylko z takiego coś da się wyczytać i to, że działamy w okresie działań wojennych można powiedzieć, że może wystąpić trend boczny między 4,20-4,60.

W bankach można zauważyć większy spread na zakup waluty. Standardowo ok 2 gr zamieniło się w 4-5 gr. Zmienność natomiast już maleje, bo i kolejne tygodnie konfliktu za nami.

Trzeba powiedzieć jasno, że wojna wojną a rynki rynkami. Każde kolejne plotki o pokoju, rozmowach i szansach na rozejm będą umacniać złotówkę.

Nie panikujmy – dolara jeszcze zdążymy kupić. Większość już kupiła i może nigdy z tego wyjść z zyskiem.

Na pocieszenie pozostaje fakt, że lokaty w dolarze pewnie się pojawią. Pamiętać trzeba jednak, że realna inflacja w Polsce to 20-25%.

WYKRES USDPLN w skali MN.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis inwestory.pl. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
Łukasz Jarzyło

Leave a Reply