• biuro@inwestory.pl

DOLAR AMERYKAŃSKI Analiza Styczeń 2024

dolar

DOLAR AMERYKAŃSKI Analiza Styczeń 2024

Dolar w odwrocie po grudniowej decyzji FED-u i informacji o planowanych 3 obniżkach stóp procentowych w 2024 roku.

Spadająca inflacja, mocny rynek pracy także w styczniu więc po co tak wysoko trzymać stopy procentowe.

Wydaje się to logiczne. Ktoś widział rosnące giełdy skoro na bezpiecznych obligacjach USA mamy kilka procent?

Tak to nie działa i nigdy nie działało.

Dolar więc może się osłabiać jeżeli dalsze obniżki będą w planach a akcje zaczną spadać jeżeli plotki o recesji będą się pojawiać a wskaźniki będą słabły.

Na razie na naszym rynku USD/PLN najniżej po 3,89 był znakomitym momentem do kupna i kto czeka na 3,60 może i się doczeka a może nie.

W inwestowaniu nie ma pewności – jest tylko prawdopodobieństwo i minimalizacja ryzyka.

Warto więc rozumieć jak działa ryzyko a fakty są takie, że ryzyko sprawia, że USD/PLN zawsze rośnie.

Jest więc niemal obowiązkowe, aby kupować i trzymać większą część gotówki w dolarze jeśli posiadamy także akcje jakiejkolwiek giełdy.

Ostatnio jakaś pani na jednej z grup pochwaliła się, że w emocjach kupiła dolara po 4,8 a teraz jest 3,9 i zadała pytanie czy można jakoś na tym zarobić… niestety się nie da:) Strata to standard przy błędnej decyzji.

Istotne jest aby stratę ograniczać i rozumieć, że nie wolno podejmować decyzji na podstawie emocji lub zaufania do doradcy, którego dopiero poznajemy.

Jeżeli chcecie trzymać gotówkę to dolar zawsze jest pewniejszy niż złotówka. Jak wybuchła wojna to ludzie to zrozumieli, ale widać znowu chyba pamięć już nie ta.

Pojawiające się pytania czy warto mieć dolary, bo USA są najbardziej zadłużonym krajem świata wydaje się logiczne.

Zadajcie sobie pytanie czy wolicie mieć obligacje USA czy Polski to może odpowiedź będzie łatwiejsza:)

Wracając do kursów to w tym roku dolar będzie najciekawszą wg mnie walutą do spekulacji.

Zapewnią to ruchy na stopach procentowych oraz możliwe nowe ryzyka na rynkach.

Wakacje w tym roku powinny być dużo tańsze niż rok temu, ale luka bessy na wykresie jest wskazówką do pierwszej bariery i sprzedaży dolara. Poszukajcie więc pierwszego poziomu, który ograniczy wzrosty.

WYKRES USD/PLN w skali W1

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis inwestory.pl. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Informacje mają charakter edukacyjny, a serwis nie działa na rzecz żadnego emitenta.
Łukasz Jarzyło

Leave a Reply